Kiedy niemal trzydzieści lat temu po raz pierwszy zobaczyłam Sieraków, nie mogłam uwierzyć, że taka bajkowa kraina leży tak blisko Poznania. Na trasie Poznań-Gorzów skręcając w Kwilczu nic nie zapowiada tego, co po kilku minutach jazdy samochodem ukazuje się naszym oczom.

Po lewej stronie drogi wyłania się piękne, wielkie jezioro z tajemniczą wyspą. Wtedy porastała je jeszcze grupa drzew, która wyglądała jak palmy. Pagórki, wzgórza i lasy, które ma się wrażenie nie mają końca. Nad Jeziorem Jaroszewskim jest kultowe Słoneczko. Plaża, restauracja, lodziarnia, wypożyczalnia sprzętu wodnego. To wszystko przyciąga jak magnez młodszych i starszych. Wielu pamięta super koncerty na plaży, kiedy królował Dżem i Whisky… Nieco dalej są korty tenisowe, boisko sportowe. To Ośrodek TKKF, który wkrótce ma się stać własnością gminy i mamy nadzieję, że odzyska dawną świetność.

Po drugiej stronie drogi ukryte wśród drzew znajduje się Jezioro Lutomskie. Polodowcowe, długie na 7 km. Otula je Rezerwat Buków. Nasze ulubione miejsce spacerów. Nasz prywatny, tajemniczy Las Sherwood, jak mówią nasi przyjaciele albo Małe Bieszczady. Cisza tam aż dzwoni w uszach. W dole wąwozu lśni jak milion dolarów jezioro.

Jest tu mnóstwo tropów zwierząt. Dziki i jelenie świetnie się mają wśród bujnej roślinności. Wychodząc z rezerwatu w kierunku miasta napotykamy domki i ośrodki wypoczynkowe. Jest tam dobra restauracja, bar i pizzeria, plac zabaw i jedyne w Sierakowie rondo ;). Do miasta prowadzi ścieżka rowerowa. W okolicy jest wiele pięknych tras rowerowych. Polecamy ten sposób zwiedzania okolicy.

Dumą mieszkańców jest zabytkowy kościół, który znajduje się na każdej pocztówce z Sierakowa. Mamy też Zamek Muzeum ze słynnymi sarkofagami Opalińskich. Jest Stado ogierów,cel mojej pierwszej wizyty w Sierakowie. Wtedy, trzydzieści lat temu byłam studentką zootechniki. Zdecydowanie polecam odwiedzić hodowlę koników polskich, która teraz tam się znajduje.

Za Wartą, która przepływa przez miasto rozpoczyna się Puszcza Notecka. To spory kawał sosnowego lasu. 1372 km2. Mnóstwo jezior. Labirynt dolin i pagórków. I… wydm śródlądowych. To też rezerwaty i pomniki przyrody. Jest tam 32 metrowa wieża widokowa na którą można wejść. Tam jeździmy na grzyby i chodzimy na długie spacery. Polecamy odwiedzić Jezioro Kubek. Także Mszary Nad Jeziorem Mnich i Czaplą Wyspę na Jeziorze Kłosowskim.

Jadąc z Sierakowa przez wieś Góra mijamy kolejne jezioro. Dojeżdżamy do Chalina, gdzie znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. To też miejsca pięknie położone i doskonałe na rower, kije nordic walking czy świetny spacer. Takich atrakcji w okolicy jest dużo więcej.